2021 Junior Carnival Postponed

URGENT ANNOUNCEMENT!

Unfortunately, we have had to take the decision today to suspend our Carnival on the 3rd and 4th of July. We will postpone the Carnival until September, when we will use it to close out the season proper.

With the forecasted rain, limited preparation time and uncertainty surrounding lockdown, there is no other sensible choice but to postpone.

We can either refund money paid or hold it over until the Carnival is played in September. Please indicate your preference via email to the club (info.sufc@gmail.com).

My thanks, in advance, for your understanding.

Kind regards,
Scott Harding (President, on behalf of the SUFC Board)

Carnival Rules can be found here

2021 MINI-ROOS FIXTURES

Note - an excel version of fixtures are available here


SUFC CARNIVAL DRAW (Saturday 3rd July)

Under 6 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

9.00    PARK RIDGE FC vs JIMBOOMBA UNITED COBRAS  (Pitch 1N)

9.00   SUFC LAGOONS vs SUFC SIXERS (Pitch 1P)

9.30   REDLANDS MAN UTD vs SUFC MIGHTY BLUES (Pitch 1N)

9.30   ORMEAU FC vs PARK RIDGE FC (Pitch 1P)

10.00  JIMBOOMBA UNITED COBRAS vs SUFC LAGOONS (Pitch 1N)

10.00  SUFC SIXERS vs REDLANDS MAN UTD (Pitch 1P)

10.30  SUFC MIGHTY BLUES vs ORMEAU FC (Pitch 1N)

10.30  PARK RIDGE FC vs SUFC LAGOONS (Pitch 1P)

11.00  JIMBOOMBA UNITED COBRAS vs REDLANDS MAN UTD (Pitch 1N)

11.00  SUFC SIXERS vs ORMEAU FC (Pitch 1P)

11.30 SUFC MIGHTY BLUES vs PARK RIDGE FC (Pitch 1N)

11.30 SUFC LAGOONS vs REDLANDS MAN UTD (Pitch 1P)

12.00 JIMBOOMBA UNITED COBRAS vs ORMEAU FC (Pitch 1N)

12.00 SUFC SIXERS vs SUFC MIGHTY BLUES (Pitch 1P)



SUFC CARNIVAL DRAW (Saturday 3rd July)

Under 8 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

9.00    SUFC SAMURAIS vs JIMBOOMBA A (Pitch 1E)

9.00   JIMBOOMBA JAGUARS (JIMBOOMBA B) vs LOGAN VILLAGE WHITE (Pitch 1F)

9.00   RIPLEY RAVENS vs ORMEAU XCEL (Pitch 1G)

9.30   SUFC SHOWSTOPPERS vs LAKES FC (Pitch 1E)

9.30   SUFC SAINTS vs BARDON LATROBE GORILLAS (Pitch 1F)

9.30   SUFC SPARKS vs TEVIOT DOWNS COUGARS (Pitch 1G)

10.00   SUFC SONICS vs JIMBOOMBA A (Pitch 1E)

10.00   SUFC SAMURAIS vs JIMBOOMBA JAGUARS (JIMBOOMBA B) (Pitch 1F)

10.00   LOGAN VILLAGE WHITE vs RIPLEY RAVENS (Pitch 1G)

10.30   ORMEAU XCEL vs SUFC SHOWSTOPPERS (Pitch 1E)

10.30 LAKES FC vs SUFC SAINTS (Pitch 1F)

10.30 BARDON LATROBE GORILLAS vs SUFC SPARKS (Pitch 1G)

11.00 TEVIOT DOWNS COUGARS vs SUFC SONICS (Pitch 1E)

11.00   JIMBOOMBA A vs LOGAN VILLAGE WHITE (Pitch 1F)

11.00 SUFC SAMURAIS vs JIMBOOMBA JAGUARS (JIMBOOMBA B) (Pitch 1G)

11.30 RIPLEY RAVENS vs SUFC SHOWSTOPPERS (Pitch 1E)

11.30 ORMEAU XCEL vs LAKES FC (Pitch 1F)

11.30 SUFC SAINTS vs SUFC SPARKS (Pitch 1G)

12.00 BARDON LATROBE GORILLAS vs TEVIOT DOWNS COUGARS (Pitch 1E)

12.00 SUFC SONICS vs SUFC SAMURAIS (Pitch 1F)

12.00 JIMBOOMBA A vs RIPLEY RAVENS (Pitch 1G)

12.30 JIMBOOMBA JAGUARS (JIMBOOMBA B) vs SUFC SAINTS (Pitch 1E)

12.30 LOGAN VILLAGE WHITE vs BARDON LATROBE GORILLAS (Pitch 1F)

12.30 ORMEAU XCEL vs SUFC SPARKS (Pitch 1G)

1.00 SUFC SHOWSTOPPERS vs TEVIOT DOWNS COUGARS (Pitch 1E)

1.00 LAKES FC vs SUFC SONICS (Pitch 1F)



SUFC CARNIVAL DRAW (Saturday 3rd July)

Under 10 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

9.00    SUFC CYCLONES vs JIMBOOMBA KOMODO (Pitch 1B)

9.00    SUFC BLIZZARDS vs ORMEAU ALL STARS (Pitch 1C)

9.30    LIONS FC KOMODO vs SLACKS CREEK KOMODO (Pitch 1B)

9.30   SUFC DIAMONDS vs BETHANIA RAMS (Pitch 1C)

10.00   LOGAN METRO KOMODO vs ROCHEDALE ROVERS JUVENTUS (Pitch 1B)

10.00   RIPLEY RENEGADES vs UQFC LIGHTNING (Pitch 1C)

10.30   SUFC CYCLONES vs LIONS FC KOMODO (Pitch 1B)

10.30   SUFC BLIZZARDS vs SUFC DIAMONDS (Pitch 1C)

11.00   JIMBOOMBA KOMODO vs LOGAN METRO KOMODO (Pitch 1B)

11.00   ORMEAU ALL STARS vs RIPLEY RENEGADES (Pitch 1C)

11.30   SLACKS CREEK KOMODO vs ROCHEDALE ROVERS JUVENTUS (Pitch 1B)

11.30   BETHANIA RAMS vs UQFC LIGHTNING (Pitch 1C)

12.00   SUFC CYCLONES vs LOGAN METRO KOMODO (Pitch 1B)

12.00   SUFC BLIZZARDS vs RIPLEY RENEGADES (Pitch 1C)

12.30   LIONS FC KOMODO vs ROCHEDALE ROVERS JUVENTUS (Pitch 1B)

12.30   SUFC DIAMONDS vs UQFC LIGHTNING  (Pitch 1C)

1.00   JIMBOOMBA KOMODO vs SLACKS CREEK KOMODO (Pitch 1B)

1.00   ORMEAU ALL STARS vs BETHANIA RAMS (Pitch 1C)

1.30   SUFC CYCLONES vs ROCHEDALE ROVERS JUVENTUS (Pitch 1B)

1.30 SUFC BLIZZARDS vs UQFC LIGHTNING (Pitch 1C)

2.00 JIMBOOMBA KOMODO vs LIONS FC KOMODO (Pitch 1B)

2.00   ORMEAU ALL STARS vs SUFC DIAMONDS (Pitch 1C)

2.30   SLACKS CREEK KOMODO vs LOGAN METRO KOMODO (Pitch 1B)

2.30 BETHANIA RAMS vs RIPLEY RENEGADES (Pitch 1C)




SUFC CARNIVAL DRAW (Sunday 4th July)

Under 7 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

9.00    SUFC POWER vs ORMEAU FC ORANGE  (Pitch 1N)

9.30   SUFC VIPERS vs REDLANDS LEEDS (Pitch 1N)

10.00  SUFC POWER vs SUFC VIPERS (Pitch 1N)

10.30   ORMEAU FC ORANGE vs REDLANDS LEEDS (Pitch 1N)

11.00  SUFC POWER vs REDLANDS LEEDS (Pitch 1N)

11.30  ORMEAU FC ORANGE vs SUFC VIPERS (Pitch 1N)

12.00  SUFC POWER vs ORMEAU FC ORANGE (Pitch 1N)

12.30  SUFC VIPERS vs REDLANDS LEEDS (Pitch 1N)



SUFC CARNIVAL DRAW (Sunday 4th July)

Under 9 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

9.00    SUFC SNIPERS vs SLACKS CREEK LIVERPOOL (Pitch 1E)

9.00    MOGGILL FC  vs TARINGA ROVERS LIGHT BLUE (Pitch 1F)

9.00    TARINGA ROVERS YELLOW vs OLYMPIC FC (Pitch 1G)

9.00   ROCHEDALE ROVERS FC vs SUFC RAIDERS (Pitch 1H)

9.30   IPSWICH CITY BRAHMANS vs PARK RIDGE PREDATORS (Pitch 1E)

9.30   JIMBOOMBA FC vs SUFC ATOMICS (Pitch 1F)

9.30   LOGAN VILLAGE FC vs SUFC DRAGONS (Pitch 1G)

9.30   BETHANIA RAMS vs REDLANDS WHITE (Pitch 1H)

10.00   SUFC SNIPERS vs MOGGILL FC (Pitch 1E)

10.00   SLACKS CREEK LIVERPOOL vs TARINGA ROVERS YELLOW (Pitch 1F)

10.00   TARINGA ROVERS LIGHT BLUE vs ROCHEDALE ROVERS FC (Pitch 1G)

10.00  OLYMPIC FC vs SUFC RAIDERS  (Pitch 1H)

10.30  IPSWICH CITY BRAHMANS  vs JIMBOOMBA FC (Pitch 1E)

10.30   PARK RIDGE PREDATORS vs LOGAN VILLAGE FC (Pitch 1F)

10.30  SUFC ATOMICS  vs BETHANIA RAMS  (Pitch 1G)

10.30 SUFC DRAGONS  vs REDLANDS WHITE  (Pitch 1H)

11.00 SUFC SNIPERS  vs ROCHEDALE ROVERS FC (Pitch 1E)

11.00 SLACKS CREEK LIVERPOOL vs MOGGILL FC  (Pitch 1F)

11.00 TARINGA ROVERS LIGHT BLUE  vs OLYMPIC FC (Pitch 1G)

11.00 TARINGA ROVERS YELLOW vs SUFC RAIDERS (Pitch 1H)

11.30 IPSWICH CITY BRAHMANS vs BETHANIA RAMS (Pitch 1E)

11.30 PARK RIDGE PREDATORS vs JIMBOOMBA FC (Pitch 1F)

11.30 SUFC ATOMICS vs SUFC DRAGONS (Pitch 1G)

11.30 LOGAN VILLAGE FC vs REDLANDS WHITE (Pitch 1H)

12.00 SUFC SNIPERS vs OLYMPIC FC (Pitch 1E)

12.00 SLACKS CREEK LIVERPOOL vs SUFC RAIDERS (Pitch 1F)

12.00 MOGGILL FC vs ROCHEDALE ROVERS FC  (Pitch 1G)

12.00 TARINGA ROVERS YELLOW vs TARINGA ROVERS LIGHT BLUE (Pitch 1H)

12.30 IPSWICH CITY BRAHMANS vs SUFC DRAGONS (Pitch 1E)

12.30 PARK RIDGE PREDATORS vs REDLANDS WHITE (Pitch 1F)

12.30 JIMBOOMBA FC vs BETHANIA RAMS (Pitch IG)

12.30 SUFC ATOMICS vs LOGAN VILLAGE FC (Pitch 1H)\



SUFC CARNIVAL DRAW (Sunday 4th July)

Under 11 Division

(12 min halves, 2 min half time, 3 min change over time)

(Please note: Komodo play on Pitch 1B and Goanna on Pitch 1C)

 

9.00    PARK RIDGE POWER vs SUFC VIKINGS  (Pitch 1B)

9.00   ORMEAU FC XCEL vs SUFC SQUIDS (Pitch 1C)

9.30   SUFC VIKINGS vs SLACKS CREEK JUVENTUS (Pitch 1B)

9.30   ORMEAU FC  JOEYS vs SUFC SHARKS (Pitch 1C)

10.00  PARK RIDGE POWER vs SLACKS CREEK JUVENTUS (Pitch 1B)

10.00  ORMEAU FC XCEL vs SUFC SHARKS (Pitch 1C)

10.30    PARK RIDGE POWER vs SUFC VIKINGS  (Pitch 1B)

10.30   ORMEAU FC JOEYS vs SUFC SQUIDS (Pitch 1C)

11.00   SUFC VIKINGS vs SLACKS CREEK JUVENTUS (Pitch 1B)

11.00   SUFC SQUIDS vs SUFC SHARKS (Pitch 1C)

11.30  PARK RIDGE POWER vs SLACKS CREEK JUVENTUS (Pitch 1B)

11.30  ORMEAU FC XCEL vs ORMEAU FC JOEYS (Pitch 1C)

12.00 ORMEAU FC XCEL vs SUFC SQUIDS (Pitch 1B)

12.00 ORMEAU FC JOEYS vs SUFC SHARKS (Pitch 1C)







Field Map

unnamed
Platinum Sponsors
Springfield Hyundai
McDonald's Greater Springfield
Orion Family Physio
Gold Sponsors
Studio Pilates Springfield
Ballistic Beer Co
Pizzeria La Prima
Vibe Kitchen & Bar
Silver Sponsors
99 Bikes Brown PlainsPhone (07) 3445 4329
NGU Greater SpringfieldPhone 07 3814 7227
CrossFit Heart SpringfieldPhone 0411 601 079
Bronze Sponsors
ARS MatesPhone 07 3447 6375
A-League FIFA FFA Football QLD Football Brisbane